środa, 6 lutego 2013

Świnoujście - Informacje ogólne o mieście i nie tylko …


Miasto wysunięte najdalej na północny zachód Polski nad Morzem Bałtyckim oraz u ujścia rzeki Świny skąd wzięło swoją nazwę zarówno w języki polskim jak i niemieckim - Swinemünde.
Jedyne uzdrowisko położone aż na 44 wyspach ! przy czym 3 z nich są zamieszkane tj. Uznam, Wolin i Karsibór. Główna część miasta znajduje się na wyspie Uznam gdzie dostaniemy się płynąc promem z wyspy Wolin – prom jest bezpłatny dla turystów niezmotoryzowanych oraz dla mieszkańców. Promy pływają z częstotliwością co 20 minut do 23.40 natomiast od północy do godz. 2.00 co 40 min, a po 2.00 do 4.20 co 50 min, później częstość kursowania się wraca do 20 min. W praktyce promy „Bielik” kursują naprzemiennie przez całą dobę.

Co do samych wysp to stojąc blisko przystani promowej na Wybrzeżu Władysława IV obserwujemy vis à vis statki wojskowe zacumowane na wyspach, do których nie mamy dostępu. Z obserwacji dodam, że często siedząc w pobliskim barze (więcej w części gdzie można zjeść) widzimy ptaki, które przysiadają na żerdziach  na sąsiadującej wysepce. Czują się tam bezpiecznie i wyglądają tak – z uwagi na ich duże nagromadzenie – jakbyśmy oglądali sceny rodem z filmu Hitchcocka. Również w tym samym miejscu możemy „zaprzyjaźnić się” z łabędziami. Te pozornie płochliwe ptaki podpływają i pozwalają karmić się z ręki ! Nikogo nie ugryzą nawet jak łapczywie biorą kawałki chleba,  te młodsze i jeszcze „niedoświadczone” mogą co najwyżej delikatnie ukłuć …

Ale wróćmy do samego miasta a właściwe do jego głównej części położonej na wyspie Uznam. To tu znajduje się dzielnica nadmorska, główne atrakcje, uzdrowiska, sanatoria i część administracyjna. Do Polski należy zaledwie 10,52 % powierzchni wyspy tj. ok. 40 km2, przeważająca część Uznam znajduje się po stronie niemieckiej gdzie usytuowane są m.in. trzy kurorty cesarskie: Seebad Ahlbeck, Seebad Heringsdorf i Seeheilbad Bansin.

Blisko przeprawy promowej znajduje się Muzeum Rybołówstwa Morskiego przy Placu Rybaka gdzie można m.in. w dolnej sali zobaczyć wielkie egzemplarze muszli oraz żywe okazy piranii o niemalże monstrualnych rozmiarach.

Idziemy dalej po skręcie w prawo po 5 minutach dochodzimy do Centrum miasta wraz z górującym neogotyckim Kościołem p.w. NMP Gwiazdy Morza „Stella Maris” , a stąd możemy przejść przez Park Zdrojowy do Dzielnicy Nadmorskiej. Z Centrum możemy również wybrać dłuższą drogę przy okazji zwiedzając miasto i dużą część poniemieckich, niezniszczonych zabudowań tj. kierując się prosto ul. Piłsudskiego. Tak jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu tak z centrum idąc w prawo lub prosto zawsze dotrzemy do promenady.

To tutaj koncentruje się życie miasta, jest najwięcej knajpek i restauracji (więcej w części gdzie można zjeść ?), mają miejsce występy zespołów muzycznych zarówno na samym deptaku jak i w muszli koncertowej, znajdują się tutaj również dyskoteki i liczne sklepiki oferujące różnego rodzaju pamiątki na każdą kieszeń, a także kasyno i oceanarium.

Od 1897 r. kiedy odkryto na terenie miasta źródła leczniczej solanki, zostały zbudowane tutaj odpowiednie urządzenia przyrodolecznicze. Wykorzystywane są także określone właściwości lecznicze surowców naturalnych, borowiny nizinnej oraz solanki bromkowo-jodkowo-sodkowej.
Wzdłuż promenady oraz w jej najbliższych okolicach znajdują się sanatoria, zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, ekskluzywne pensjonaty i hotele. Przebywają w nich kuracjusze oraz turyści w „nieco” starszym wieku w przeważającej mierze z Niemiec. Z racji bliskiego sąsiedztwa oraz zdecydowanie niższych kosztów utrzymania przy zapewnieniu porównywalnych standardów korzystają oni z wypoczynku w Świnoujściu. Świnoujście cieszy się duża renomą i właśnie z tego powodu jest jednym z droższych kurortów na polskim wybrzeżu (jeżeli nie najdroższym). Koszty wynajmu kwater oraz wyżywienia są wyższe niż np. w sąsiadujących na wyspie Wolin Międzyzdrojach. Mimo to można znaleźć noclegi po niższej cenie jak i  miejsca gastronomiczne gdzie zjemy niedrogo domowe obiady ale o tym więcej w części noclegi i gdzie można zjeść ?


Co jeszcze jest charakterystyczne dla tego miasta i wynika bezpośrednio z jego wyjątkowego wyspiarskiego położenia ?

Na wyspach panuje umiarkowany morski klimat sprawiający, że w sezonie wakacyjnym nie odczuwa się duchoty, a wilgotność powietrza sprzyja różnego rodzaju aktywności sportowej. Wpływ na to ma ciepły prąd atlantycki, przejściowość klimatu cechuje znaczna zmienność pogody oraz mniejsze skoki temperatury, niż to ma miejsce w głębi kraju. Ponadto w lecie dzień jest tutaj dłuższy o około 1 godzinę niż w części południowej Polski, a zimą o godzinę krótszy. W ciągu długich czerwcowych i lipcowych dni średnie usłonecznienie może dochodzić nawet do 9 godzin na dzień. Późniejszy okres wegetacji roślin na tym terenie powoduje, że słodkie truskawki i inne owoce możemy tutaj kupić na straganach nawet u schyłku lata tj. pod koniec sierpnia.

Świnoujście to malownicze miasto z portami: handlowym, rybackim, pasażersko - samochodowym oraz licznymi statkami wycieczkowymi. Znajduje się tu również baza marynarki wojennej oraz zespół promów miejskich oraz lądowe i morskie przejścia graniczne. Granice kurortu stanowią: od południa Zalew Szczeciński, od północy Morze Bałtyckie, od zachodu granica państwowa z Niemcami, zaś od strony wschodniej gmina Międzyzdroje.

Reasumując Świnoujście to miasto o wielu obliczach – z jednej strony jest ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej ( jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą wojskową, z drugiej – uzdrowiskiem i miejscowością często odwiedzaną przez turystów. Dodatkowo miasto posiada wiele zabytków architektonicznych oraz wspaniale rejony parkowo-leśne. Atrakcją Świnoujścia są również trzy zachowane, najciekawsze w Europie zespoły forteczne (Gerharda, Zachodni i Anioła) oraz najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz