poniedziałek, 10 czerwca 2013

Międzyzdroje – Gabinet Figur Woskowych – WAX Museum.

Międzyzdroje są jednym z nielicznych miejsc w Polsce obok Łodzi, Poznania i Zakopanego, w którym możemy z bliska oglądać figury wyobrażające znane nam osoby z kart historii, świata kultury i sportu jak również postacie z mediów oraz z popularnych filmów animowanych dla dzieci. Jedyny na polskim wybrzeżu Gabinet Figur Woskowych umiejscowiony jest w reprezentacyjnej części kurortu tuż przy molo i pasażu nadmorskim, w bliskiej odległości od renomowanej Promenady Gwiazd. To właśnie to sąsiedztwo pozwala na niemalże jednoczesne obcowanie z odwiedzającymi Międzyzdroje uznanymi aktorami kina, telewizji i scen polskich, którzy pozostawiają tu odciski swoich dłoni niejednokrotnie z ich wiernymi kopiami odlanymi w wosku w WAX Museum. 
Na dwóch kondygnacjach w salach wystawowych przywita nas blisko 100 niezwykle realistycznych zaprezentowanych replik postaci. Figury prawie do złudzenia przypominają prawdziwe osoby, ponieważ zachowują ich naturalny wzrost, a plastyczność wosku jako materiału umożliwia wiarygodne odtworzenie rysów twarzy. 
Dodatkowa możliwość nieodpłatnego zrobienia pamiątkowego zdjęcia pozwala na „uwiecznienie dla potomności” naszego spotkania z daną gwiazdą ekranu lub sportu, dyktatorem czy znanym politykiem. 
W świecie rzeczywistym nigdy nie mielibyśmy tak niepowtarzalnej okazji aby obcować ze zgromadzoną w jednym miejscu tak dużą ilością sław zarówno żyjących współcześnie jak i historycznych czy baśniowych postaci. Gabinet Figur Woskowych jest oryginalną atrakcją turystyczną wręcz na skalę światową, wyróżniającą się swoją niepowtarzalnością na polskim wybrzeżu, a wizyta w nim może sprawić nam wiele radości oraz stanowić rozrywkę dla osób w każdym przedziale wiekowym.

Skąd pochodzą i jak powstają woskowe figury ?

Odlane i wyrzeźbione figury mają do przebycia daleką drogę do Międzyzdrojów bo aż z Federacji Rosyjskiej z delty Newy. To właśnie w Petersburgu powstają te wirtuozowsko uformowane woskowe podobizny. W specjalistycznej pracowni położonej niedaleko od Państwowego Muzeum Rosyjskiego są one tworzone, a następnie dostarczane do WAX Museum w naszym nadbałtyckim uzdrowisku.
W petersburskiej pracowni realizowane są wszystkie zamówienia na każdą wybraną replikę postaci, a wycena całkowita w przypadku uformowania całej kopii osoby z wosku to rząd wielkości ok. 5 tys. €uro. Z uwagi jednak na ogromne koszty jednostkowe związane z wytworzeniem z plastycznego materiału pojedynczej figury, z reguły są zamawiane wyłącznie widoczne elementy postaci czyli głowy i ręce oraz czasami nogi. Główna część repliki czy jej korpus jest wykonywana na miejscu, ale już nie z tak drogiego tworzywa. W szczególnych sytuacjach, jeżeli strój danej postaci historycznej tego wymaga jak np. Kleopatry dodatkowo z wosku została odlana niemalże cała postać ostatniej królowej Egiptu.

Należy jednak podkreślić, ze nie wszystkie wystawione w Gabinecie figury należą do międzyzdrojskiego WAX Museum. W celu dokonywania czasowych rotacji w prezentacjach wystawienniczych około połowy woskowych podobizn jest wynajmowana, po to by w kolejnym okresie wakacyjnym zadziwić odwiedzających nową kolekcją figur. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku znanych postaci historycznych i cieszących się dużą popularnością – będących na tzw. topie - współcześnie żyjących zagranicznych aktorów i aktorek. Takie repliki często zmieniają lokalizacje odbywając tym samym podróże po całym świecie goszcząc w danym miejscu tylko przez dłuższą lub krótszą chwilę.

Czyje podobizny zobaczymy w Muzeum Figur Woskowych ?

W Gabinecie Figur Woskowych czekają na nas odzwierciedlone szczegółowo postacie historyczne, osoby znane z życia publicznego, w tym legendarne gwiazdy sportu, muzyki i wielkiego ekranu, kultowych filmów animowanych oraz figury żyjących osób wpisanych do księgi rekordów Guinnessa z uwagi na nadnaturalne odstępstwa od przeciętnego wyglądu zwykłego człowieka.

Wśród niekwestionowanych gwiazd kina na pierwszej pozycji znajduje się replika postaci Charliego Chaplina – odtwórcy głównych ról w hoollywoodzkich produkcjach, reżysera w dobie okresu kina niemego oraz późniejszych filmów udźwiękowionych, twórcy najsłynniejszej postaci trampa.
W gronie współczesnych światowych gwiazd kina prym wiedzie Angelina Jolie i to nie tylko z uwagi na zniewalającą urodę wraz z niekwestionowanym kunsztem aktorskim ugruntowanym Oscarem, trzema Złotymi Globami i Nagrodą Gildii Aktorów Filmowych ale przede wszystkim ze względu na wieloletnią działalność charytatywną na rzecz krajów Trzeciego Świata jako Ambasador Dobrej Woli UNHCR.
Drugim celebrytą jest bardzo popularny, a zarazem ekscentryczny Johnny Depp tutaj uosobiony w jednej ze swoich czołowych ról Jack’a Sparrow’a w serii filmów „Piraci z Karaibów”.


Dużą popularnością cieszą się również nasi rodzimi aktorzy znani chociażby z kultowych kreacji filmowych jak np. dwie wyobrażone postacie Kargula i Pawlaka z filmu „Sami Swoi” o ziemiach odzyskanych i stojący nieopodal Daniel Olbrychski w niezapomnianej roli Kmicica z „Potopu”.
No i oczywiście Zbigniew Zamachowski w swojej szczytowej formie rodem z pełnego kadru „Zawróconego” Kazimierza Kutza w kapitalnym ujęciu bez butów z dziurawymi skarpetkami. Pogłoski głoszą, że rozważane jest dostawienie do postaci aktora woskowego wizerunku jego obecnej partnerki Moniki Richardson, czy byłoby to słusznym posunięciem osądźcie to już Państwo sami ?

Być może takie rozwiązanie skłoniłoby aktora do przekroczenia progów Gabinetu Figur Woskowych w Międzyzdrojach jak uczynił to ku własnej uciesze Cezary Pazura. Pan Pazura celowo odwiedził Muzeum aby się przekonać jak wygląda w woskowej imitacji samego siebie, po czym z zadowoleniem uwiecznił dwóch Cezarów na zdjęciu. Ale zdarzają się też niekontrolowane incydenty – przykład może stanowić postać Katarzyny Figury, która potraktowana żrącą substancją nie nadawała się już do naprawy – przykre bo swój stosunek do rodzimej gwiazdy można wyrażać na zupełnie inne sposoby niekoniecznie niszcząc wytwór czyjejś pracy…

Na ekspozycji muzealnej sporą frajdą zwłaszcza dla miłośników animacji będą postacie rodem z filmów rysunkowych oraz fabularyzowanych baśni także dla dorosłych. Kreskówki godnie reprezentują tu główni bohaterowie z ostatnich hitów kinowych: „Avatar” i „Epoka Lodowcowa” oraz wcześniejszych jak chociażby z serii Shreka. Swoje miejsce na salach gabinetowych znalazły także postacie z „Alicji w Krainie Czarów” lub raczej w satyrycznej Krainie Dziwów jak również ciągle niezapomniani bohaterowie z książki i ekranizacji „Podróży Guliwera”.

Ponadto spotkamy tu reprezentantów mitologii greckiej tj. zamkniętego w labiryncie przez króla Krety Minotaura czy wyobrażanego jako pół konia pół człowieka Centaura oraz demoniczną Harpię. Dodatkowo zobaczymy przerażającą postać wilkołaka - legendarnego człowieka, który przekształcał się w wilka atakując ludzi i zwierzęta domowe.

Poza kopiami postaci wyjętych z baśni mamy w WAX Museum także przedstawicieli utworów literackich jak choćby najsłynniejszą postać duńskiego księcia Hamleta z dramatu Williama Szekspira wyobrażonego z czaszką Yoricka w trakcie wygłaszania najbardziej znanego na świecie monologu „być albo nie być”.

W muzeum kolejną dużą grupę stanowią repliki słynnych artystów, którzy odcisnęli piętno na sztuce, muzyce i kulturze światowej. Koneserzy woskowych imitacji spotkają tu wierne kopie Leonarda da Vinci – pierwowzoru „człowieka renesansu”, najwszechstronniej utalentowanego człowieka swoich czasów, Jana Matejki – najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa odwołującego się do wielkich wydarzeń z dziejów Polski  czy wreszcie Salvadora Dali hiszpańskiego surrealisty.

Obok nich znajdziemy przykłady wybitnych kompozytorów z Fryderykiem Chopinem na czele – naszym wielkim romantycznym twórcą wielu utworów muzycznych, w tym dramatycznych scherz, wspaniałych etiud z najbardziej znaną „rewolucyjną”, nokturnów czy wreszcie mazurków nawiązujących do muzyki ludowej Mazowsza. Poza muzyką klasyczną w WAX Museum musiały również zagościć sławy muzyki współczesnej z królewską parą popu na czele tj. Madonną i nieżyjącym już Michaelem Jacksonem, w gronie tym znalazł się także Elton John.

Na pierwszym piętrze wśród grupy osób znanych z kart historii publiczność szczególnie żywo reaguje na siedzącą obok siebie wielką trójkę: prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, przywódcę ZSRR Jozefa Stalina i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla zupełnie jak podczas Konferencji Teherańskiej z 1943 roku. Wiele osób zatrzymuje się, a rodzice często tłumaczą dzieciom podjęte w trakcie spotkania przywódców koalicji antyhitlerowskiej znamienne w skutkach ustalenia dotyczące m.in. wydzielenia sowieckiej strefy wpływów w Europie Wschodniej.
Podobnie rzecz się ma przy postaci odwzorowującej Marię Skłodowską-Curie, gdzie w sytuacji zetknięcia z polską uczoną, prekursorką radiochemii i podwójną noblistką przeprowadzane są „małe lekcje historii”. W Gabinecie Figur Woskowych zbliżamy się też do współcześnie żyjących głów państw w tym miejscu reprezentowanych przez Baracka Obamę obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych i Lecha Wałęsę byłego prezydenta Polski tutaj przedstawionego z okresu przewodnictwa w „Solidarności”. Wykraczająca poza wszelką kategoryzacją jest z pewnością odtworzona wiarygodnie postać najsłynniejszego Polaka – naszego wielkiego Papieża Jana Pawła II.

W Muzeum wystawione są również postacie osób z zaburzeniami rozwoju lub takie, których obyczaje plemienne skłoniły do zniekształcenia naturalnego wyglądu. Dzieciom najbardziej podobają się właśnie te figury ponieważ kojarzą im się ze stworami mitologicznymi lub baśniowymi. W gabinecie ta część prezentacji określana jest mianem „dziwolągów”. Możemy tu spotkać umiejscowionych tuż obok siebie najwyższego Chińczyka mierzącego 2,45 m i małą Chinkę, która przy takiej konfrontacji wydaje się być zaledwie lalką, a nie repliką dziewczynki. Inną ciekawostką jest mężczyzna, który z uwagi największy rozmiar stóp odnotowany kiedykolwiek na świecie i zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinnessa zyskał przydomek „Big Food” czyli „Wielkiej Stopy” jak mityczna człekopodobna istota żyjąca w Górach Skalistych. W tym wypadku jednak ta ponadnormatywna wielkość stóp jak i cała postura – wzrost 2,3 m i waga 280 kg -  były efektem dotkliwej, okaleczającej ciało choroby zwanej słoniowacizną, na którą nadal cierpi ok. 100 mln ludzi na świecie.

Kolejnym przykładem w tej nazwijmy to kategorii jest kobieta o najbardziej wydłużonej szyi dochodzącej do 40 cm. Wyglądem przypomina trochę żyrafę gdyby nie fakt, że bez umiejscowionych na szyi mosiężnych pierścieni kobieta nie byłaby w stanie utrzymać głowy. Taka deformacja następuje stopniowo, rozpoczyna się kiedy dziewczynce w wieku pięciu lata zakłada się pierwszy pierścień, a potem kolejne aż do osiągnięcia dorosłości. Ten proceder praktykuje się nadal w etnicznych plemionach Padaung co oznacza dosłownie „miedziane obręcze” żyjących na terenach Tajlandii i północnej Birmy. Ponadto natkniemy się na inne osobowości z kategorii „naj” – będą nimi człowiek z największymi uszami czy kobieta o najwęższym obwodzie w pasie czyli tzw. „talii osy”.Poza wymienionymi w Gabinecie znajduje się jeszcze wiele replik sławnych ludzi i kopii postaci z wyobraźni stanowiących łącznie niebagatelną zbiór około 100 woskowych figur umieszczonych na dużej powierzchni muzealnej na dwóch kondygnacjach.

Muzeum można zwiedzać z częstotliwością co najmniej raz do roku ponieważ poza stałą ekspozycją część figur zostaje sukcesywnie wymieniana w zależności od zmian trendów w dziedzinie życia publicznego oraz nowości pojawiających się na ekranach kin, w tym hitów kinowych. Taka swoista reorganizacja wśród dotychczasowych rezydentów gabinetowych ma najczęściej miejsce w okolicach miesiąca marca przed zbliżającym się kolejnym sezonem urlopowym.

Godziny otwarcia i ceny biletów.

Gabinet Figur Woskowych mieści się na ul. Bohaterów Warszawy 19 i jest otwarty w sezonie wakacyjnym lipiec-sierpień od godz. 1000 do zachodu słońca tj. do godz. 2000  natomiast w maju, czerwcu i wrześniu od godz. 1000 do godz. 1800 , a od października do kwietnia w godz. 1000 -1600. Często w marcu WAX Museum może nie być czynne z uwagi na wymianę eksponatów.

Ceny biletów to: normalny 15 zł i ulgowy dla dzieci 12 zł.

W Muzeum obowiązuje zakaz dotykania figur woskowych.

Gabinet Figur Woskowych po niemieckiej stronie wyspy Uznam.

Dla osób, które chciałyby zobaczyć jeszcze więcej woskowych kopii gwiazd z kręgów kina, muzyki, replik ludzi znanych z życia politycznego lub postaci rodem z filmów animowanych niedaleko bo tuż za polską granicą na wyspie Uznam mamy druga taką okazję. W Heringsdorfie, przy najdłuższej promenadzie w kontynentalnej Europie łączącej Świnoujścia z trzema kurortami cesarskimi, obok wejścia na molo mieści się Gabinet Figur Woskowych (Wachfigurenkabinett), w którym znajdziemy imitacje 60 sław prezentowanych na powierzchni 500 m2

4 komentarze:

 1. I like the helpful information you supply to your articles.
  I'll bookmark your weblog and check once more right here regularly.
  I am slightly sure I will be told a lot of
  new stuff proper right here! Best of luck for the following!


  My blog post; passforsure

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiedziałem, że w Międzyzdrojach można odwiedzić takie miejsce. Podczas mojej kolejnej wizyty w Międzyzdrojach koniecznie muszę się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Watro by było trochę uaktualnić te wpisy, przydałoby się opisać trochę punkty gdzie można zjeść bo w Międzyzdrojach takich miejsc jak na lekarstwo, wszystko mrożone, odgrzewane jakaś masakra. Nam się udało znaleźć dwie restauracje Dolce Vita na pl.Neptuna (strony chyba nie mają) i Cornes Steak House http://c-sh.pl to są lokale gdzie się trochę płaci za dobre zdrowe jedzenie, a nie jakieś śmieciowe trujące...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za napisanie artykułu. Znalazłam literowke "big foot" to wielka stopa a "big food" wielkie jedzenie ;) niemniej mnie to ubawilo :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń